انواع روش‌‌های تشخیص بیماری‌های تنفسی

برای تشخیص بیماری‌‌های تنفسی یکسری روش‌ها وجود دارد که درزیر به آن‌ها اشاره شده است:

آزمایشات عملکردی ریه (اسپیرومتری): اطلاعاتی در مورد عملکرد تنفسی که به وسیله اندازه گیری مکانیک‌‌های ریه، توانایی‌‌های انتشار ریه را فراهم می‌کند.

پرتونگاری معمولی (رادیوگرافی قفسه سینه): شامل هر دو نمای خلفی-قدامی و طرفی می‌باشد.

توموگرافی کامپیوتری (CT): دارای چند مزیت نسبت به پرتونگاری معمولی است. از جمله استفاده از تصاویر مقطعی.

اسکن تهویه-انتقال (اسکن پرفیوژن-ونتیلاسیون): جهت بررسی تهویه و انتقال ریه استفاده می‌شود که جهت شناسایی آمبولی ریه، انفارکتوس ریه، آمفیزم، فیبروز و برونشکتازی بسیار با ارزش است.

سی تی اسکن مارپیچی: ایجاد اسکن‌‌های سریع‌تر با جذب بهتر کنتراست و بدست آوردن اطلاعات پیوسته بیشتری از ریه نسبت به سی تی اسکن معمولی فراهم می‌کند.

سی تی اسکن با شناساگر متعدد: تصاویر نازک متعدد در یک بار چرخش و در مدت کوتاه‌تر بدست می‌آورد. که منجر به کیفیت بیشتر و افزایش توانایی بازسازی تصاویر می‌شود.

ام آر آی (MRI): در ارزیابی بیماری سیستم تنفسی کمتر از سی تی اسکن نقش دارد و کیفیت فضایی کمتری دارد و اطلاعات کمتری از بافت بینابینی (پارانشیم) ریه بدست می‌دهد.

انواع روش‌های تشخیص 

روش‌‌های پزشکی هسته‌ای: تصاویر هسته‌ای بر پایه برداشت انتخابی بخش‌های مختلف اعضای بدن است.

اسکن توموگرافی یا گسیل پوزیترون (PET): برای شناسایی ضایعات بدخیم در ریه است که بر اساس افزایش جذب و متابولیسم گلوکز در ضایعات است.

آنژیوگرافی ریوی: دستگاه سرخرگی ریه بوسیله آنژیوگرافی ریوی قابل مشاهده است. در این روش ماده حاجب در سرخرگ ریوی تزریق می‌گردد. استفاده از آن به علت تهاجمی بودن از شیوع کمتری برخوردار است.

اولتراسونوگرافی: تشخیص بر اساس بازتاب اشعه اولترا سوند از فاصله بین بافت‌ها با خصوصیات متفاوت است.

لارنگوسکوپی: معاینه دیداری حنجره است. آزمایشی برای تشخیص پاپیلومای حنجره، ندول‌ها، پولیپ‌ها و سرطان حنجره مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برونکوسکوپی: آزمایشی که برای تشخیص یا درمان استفاده می‌شود که با دستگاه نرم و قابل انعطاف و یا سخت، حنجره، نای، نایژه (برونش) را قابل مشاهده می‌کند. برای تشخیص و کشف تومورها، التهابات و بیوپسی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برونکوسکوپی درمانی شامل خارج کردن ترشحات یا اجسام خارجی که راه‌های هوایی را بسته‌اند و یا جهت کنترل خون‌ریزی در داخل برونش است.

جمع‌آوری خلط: پس از یک سرفه خودبه‌خودی و یا تحریک سرفه با استنشاق یک ماده محرک بدست می‌آید.

علائم و نشانه‌‌های شایع بیماری‌‌های تنفسی

کمبود اکسیژن (هیپوکسی) ناشی از تنفس ممکن است باعث تغییرات عصبی مثل بی‌قراری، خستگی، عدم هوشیاری و تغییرات شخصیتی گردد. بی‌اشتهایی و از دست دادن وزن، در اغلب بیماری‌‌های تنفسی مزمن دیده می‌شود.

کمبود اکسیژن با گذشت زمان ممکن است در برخی از افراد منجر به انگشت چماقی (کلابینگ) می‌گردد که این حالت عبارت است از بزرگ شدن نوک انگشتان بدون تغییرات استخوانی و رشد ناهنجار ناخن می‌باشد. باید تاثیر علائم و نشانه‌ها را بر روی توانایی انجام فعالیت‌‌های بیمار و مشارکت در امور روزمره و فعالیت‌های خانوادگی او بررسی گردد و عوامل روانی موثر بر بیمار کشف شود.

این عوامل عبارتند از: اضطراب، تغییرات نقش، ارتباط خانوادگی، مشکلات اقتصادی، وضعیت شغلی و اقدامات مورد استفاده بیمار برای سازگاری با مشکلات می‌باشد. اکثر بیماری‌ها و اختلالات دستگاه تنفسی با علائمی همراه هستند. شناخت این علائم و مراجعه زود هنگام به پزشک در تشخیص و درمان زودتر بیماری‌ها نقش مهمی دارند. 

مهم‌ترین علائم شامل:

تنگی نفس (حاد، پیشرونده، حمله‌ای)، سرفه، خلط، خلط خونی (هموپتیزی)، خس خس، درد قفسه سینه، سیانوز ، خشونت صدا، تعریق شبانه و تب.

تنگی نفس و سرفه از علایم اصلی بیماری ریوی است.


منابع:

1. جویس ام بلک، جین هوکانس هوکس؛ اختلالات تنفس؛ ترجمه زهرا مهدوی؛ تهران، جامعه نگر، سالمی، 1389.

2. اسملتزر، بیر؛ بخش تنفس و تبادلات گازی ازکتاب پرستاری داخلی-جراحی برونر و سودارت 2008؛ ترجمه مرضیه شبان؛ ویرایش صدیقه سالمی؛ تهران، انتشارات سالمی، 1382.

3. دن لونگو (و دیگران)؛ بیماری‌‌های دستگاه تنفس از کتاب اصول طب داخلی هاریسون2012؛ مترجمان محمدحسین قربانی (و دیگران)؛ تهران، ارجمند، کتاب ارجمند، نسل فردا، 1391.

گردآورنده: احمد حکیم

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در چهارشنبه, 17 آذر 1395 ساعت 12:46
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما