بیماری‌های پوست، کچلی سر

  • شنبه, 09 آبان 1394 ساعت 22:53
  • منتشرشده در بهداشت پوست
  • بازدید 1735 بار

بیماری کچلی سر بیماری کودکان است که بیشتر در سنین دبستان رخ می‌دهد. این بیماری به‌علت درماتوفیت‌های حیوان دوست و یا انسان دوست ایجاد می‌شود‌. کچلی سر می‌تواند به‌شکل التهابی و یا غیر التهابی رخ دهد. در نوع التهابی که بیشتر به‌علت قارچ‌های حیوان دوست رخ می‌دهد و در مناطق روستایی شایع‌تر است ضایعات شدیداً التهابی به‌شکل کیست‌های چرکی و گاه دردناک همراه با ترشح چرک و خون می‌باشد که پس از مدتی باعث ریختن موها درمنطقه مبتلا می‌گردد و این ریزش مو به‌صورتی است که دیگر برگشت‌پذیر نبوده و برای همیشه باعث طاسی آن ناحیه می‌شود. به‌همین علت تشخیص این بیماری باید خیلی سریع داده شود و درمان شروع گردد تا از این عارضه بد شکل کننده همیشگی جلوگیری شود.

طاسی به‌وجود آمده در اثر این بیماری معمولا کمتر از آن چیزی است که در ابتدای بیماری انتظار می‌رود و غالبا از بین ضایعات موهایی به‌صورت دسته دسته دوباره رویش می‌کند که این بستگی به شروع سریع درمان دارد. درمان این نوع کچلی با داروی خوراکی گریزئوفولوین می‌باشد و طول درمان نیز حداقل 6 هفته است. این دارو را باید همراه غذا مصرف نمود تا جذب آن بهتر شود و می‌توان در دو نوبت آن را مصرف نمود. پایان درمان را می‌توان بر اساس بهبودی ضایعات تعیین نمود و بهتر است که آزمایش قارچ شناسی پس از درمان نیز انجام گیرد تا از نبود عوامل قارچی درضایعات نیز اطمینان حاصل شود.

نویسنده: دکتر محسن فیاض

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در پنج شنبه, 25 شهریور 1395 ساعت 18:48
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما