بیماری‌های پوست، تینئا ورسیکالر (کچلی رنگارنگ)

  • یکشنبه, 10 آبان 1394 ساعت 16:44
  • منتشرشده در بهداشت پوست
  • بازدید 2137 بار

این بیماری به‌علت یک نوع قارچ بی آزار پوست رخ می‌دهد که در بعضی شرایط به نوع بیماری‌زا تبدیل شده و ایجاد لکه‌های پوستی می‌کند. نوع بیماری‌زای این قارچ را مالاسزیا فورفور می‌گویند. این بیماری درگردن‌، بازوها و ساعدها‌، زیر بغل‌‌ها و تنه به شکل لکه‌های کوچک یا بزرگ‌، پررنگ‌تر و یا کم‌رنگ‌تر از پوست رخ می‌دهد که ممکن است روی آن‌ها پوسته‌ریزی ظریفی به‌صورت آردی نیز رخ دهد‌‌. گاهی این لکه‌ها سطح وسیعی از پوست تنه را درگیر می‌کند به‌شکلی‌که نمی‌توان پوست سالم را از پوست مبتلا افتراق داد‌‌.

این لکه‌‌ها معمولا خارش ندارند و با حمام رفتن رنگ آن‌ها کمتر شده و گاهی به‌سختی دیده می‌شود. اگر پوست آفتاب خورده و برنزه باشد این لکه‌‌ها کم‌رنگ‌تر از پوست بروز می‌کند و در صورتی‌که پوست برنزه و آفتاب خورده نباشد‌، لکه‌‌ها پررنگ‌تر از پوست ایجاد می‌شود.

علت این بیماری و تبدیل نوع غیر بیماری‌زای قارچ به نوع بیماری‌زا خیلی مشخص نیست اما عواملی می‌تواند باعث تسهیل آن شود که عبارتند از رطوبت و تعریق پوست‌، چاقی‌، استفاده از قرص‌های ضد بارداری‌، حاملگی‌، وراثت‌، سوء تغذیه و... اما گاهی هیچ‌کدام از این زمینه‌‌ها نیز وجود ندارد‌‌. 

این بیماری (اگر بتوان نام آن را بیماری نهاد) را می‌توان با شامپوها و یا لوسیون‌های ضد قارچ درمان نمود‌‌. اما معمولا عود کننده بوده و ممکن است هرسال یکی دو بار فرد را مبتلا کند‌‌. این حالت در جوانان و افراد میان‌سال شایع‌تر از کودکان و افراد مسن می‌باشد. در کودکان این حالت می‌تواند کناره‌های صورت را نیز گرفتار کند و با لکه‌های کم‌رنگی که ایجاد می‌کند والدین را نگران سازد.

دکتر محسن فیاض

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در پنج شنبه, 25 شهریور 1395 ساعت 18:52
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما