بیماری‌های پوست، کاندیدیازیس

  • یکشنبه, 10 آبان 1394 ساعت 18:06
  • منتشرشده در بهداشت پوست
  • بازدید 1949 بار

این بیماری توسط یک نوع قارچ مخمر به‌نام کاندیدا آلبیکانس ایجاد می‌شود. این قارچ گاهی به‌شکل غیر بیماری‌زا دردهان، واژن، کشاله ران و زیر بغل و دیگر مناطق مرطوب پوست وجود دارد. شایع‌ترین کاندیدیازیس همان بیماری برفک شیرخواران و نوزادان می‌باشد که نوزاد به‌علت عبور از کانال زایمانی و به‌علت وجود کاندیدا در آن‌جا دچار این بیماری می‌شود. برفک به‌شکل برجستگی‌های سفید خاکستری در روی مخاط دهان و زبان بروز کرده که با کندن این ضایعات مناطق خون‌ریزی دهنده ایجاد می‌شود. درمان این نوع برفک استفاده از داروهای ضد کاندیدا مانند نیستاتین می‌باشد که به‌صورت قطره نیز وجود دارد.

برفک در بزرگ‌سالان معمولا رخ نمی‌دهد مگر در موارد نقص ایمنی که باید علت این نقص ایمنی حتما بررسی شود. گاهی کاندیدیازیس دهانی با کاهش پرزهای زبانی بروز می‌کند که به این نوع، کاندیدیازیس آتروفیک می‌گوییم. گاهی نیز به‌صورت برجستگی‌های سفت و چسبنده و شبیه سنگ در مخاط دهان رخ می‌دهد که به آن لوکوپلاکی کاندیدایی و یا کاندیدیازیس هیپرتروفیک می‌گوییم. البته علل لوکوپلاکی موارد دیگری نیز هست مانند سیفلیس، سیگار، سرطان مخاط دهان، استفاده از ادویه جات و... که باید احتمال آن‌ها را نیز در نظر داشت.

کاندیدیازیس در پوست به شکل‌های مختلفی بروز می‌کند که یکی از شایع‌ترین آن‌ها اینترتریگوی کاندیدایی است که بیشتر در کشاله‌ها، زیربغل‌ها، زیر و وسط پستان‌ها، باسن، بین انگشتان دست می‌تواند رخ دهد. ضایعات در این موارد به شکل قرمزی براق و همراه پوسته ریزی در حاشیه ضایعات و معمولا مرطوب و ترشح دار می‌باشد. در شیرخواران در ناحیه پوشک کاندیدیازیس می‌تواند باعث تشدید درماتیت پوشک گردد و تشخیص آن با ضایعات اقماری قرمز‌رنگ در اطراف ضایعه اصلی می‌باشد.

در این موارد معمولا قعر شیار کشاله ران نیز دچار قرمزی و التهاب است که در درماتیت پوشک چنین چیزی وجود ندارد و این ناحیه معمولا مبتلا نیست. کاندیدیازیس بین انگشتان دست در زنان میان‌سال و مسن که به مدت طولانی دست‌هایشان در آب و در حال شستشو هستند شایع‌تر است و در افراد دیاباتیک نیز می‌تواند با وفور بیشتری رخ دهد.

منبع: پزشک زیبایی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در پنج شنبه, 25 شهریور 1395 ساعت 18:53
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما