چاپ کردن این صفحه

بیماری‌های پوست، درمان اگزما

اگزما یا درماتیت، به تمام مواردی که پوست ملتهب، قرمز، تاول، ترشح، پوسته پوسته شدن، تغییر رنگ، ضخیم شدن و خارش پوست داشته باشد به‌کار می‌رود. اگزما دارای انواع مختلفی است از جمله: اگزمای تماسی آلرژیک، تماسی تحریکی، سرشتی (اتوپیک)، سبوره‌ای یا شوره‌ای، سکه‌ای و غیره.

در فصول سرد سال به‌دلیل این‌که جریان خون پوست کم می‌شود و در نتیجه ترشحات غدد پوستی از جمله چربی کم می‌شود، پوست دچار خشکی می‌گردد که باید با کرم‌های مرطوب‌کننده که مقداری نیز چرب هستند، به‌خصوص بعد از شستن دست و استحمام استفاده کرد. در ضمن بهتر است از صابون‌های گلیسرینه به‌جای صابون‌های مایع و شامپو استفاده کرد.

خشکی پوست به‌دلیل حساسیت و یا یک مشکل وجودی بدن است که پوست قادر به نگه داشتن آب در خود نمی‌باشد.

در افرادی که از نظر ژنتیکی پوست خشک دارند بیماران آتوپی گفته می‌شود و در خانواده این افراد بیماری‌هایی از قبیل قند خون، حساسیت فصلی، بیماری تیروئید و آسم دیده می‌شود. در این افراد پوست قادر نیست رطوبت خود را حفظ کند و پوست خشک می‌شود بهترین کار مرطوب کردن پوست به‌طور مرتب روزانه و به‌خصوص بعد از استحمام است. از لباس‌های نخی استفاده شود و از غذاهایی که باعث تشدید خشکی می‌شوند اجتناب کند.

درمان اگزما یا درماتیت تماسی به‌طور خلاصه عبارتند از: 

امتناع و دوری جستن از محرک‌ها و آلرژن (مواد حساسیت‌زا) شناخته شده.

استفاده از وسایل محافظت کننده مانند دستکش.

استفاده از نرم‌کننده‌ها مانند اوسرین.

استفاده از استروئیدهای موضعی مانند پماد بتامتازون یا هیدروکورتیزون یا تریامسینولون.

بنابراین پیشنهاد می‌کنم به پزشک متخصص پوست مراجعه نموده و برای تشخیص نوع این درماتیت، و بر اساس این تشخیص درمان مناسب انجام گیرد.


منبع: تبیان

گردآورنده: احمد حکیم

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در پنج شنبه, 25 شهریور 1395 ساعت 18:55
  • اندازه قلم