چرا دیابتی‌ها نیاز به ورزش دارند

  • شنبه, 05 دی 1394 ساعت 21:52
  • منتشرشده در ورزش
  • بازدید 1553 بار

فعالیت فیزیکی برای هر فردی مفید است، اما شما که به‌عنوان یک فرد دیابتی هستید،

ورزش منظم سبب کنترل قند خون در بدن شما می‌شود؛ زیرا زمانی که ورزش می‌کنید، قند خون سریع‌تر به مصرف می‌رسد.

ورزش به کنترل وزن شما کمک می‌کند. ورزش و رژیم غذایی در کنار یکدیگر باعث کنترل بهتر دیابت می‌شود. ورزش سبب بهبود و پیشرفت جریان خون در قلب و ریه‌ها می‌گردد.

در نهایت ورزش کردن احساس بهتری در شما ایجاد می‌کند و باعث کاهش فشار عصبی می‌گردد.

انتخاب ورزش صحیح

پیاده روی، یک تمرین ورزشی خوب برای شروع فعالیت جسمانی می‌باشد. این امر در صورتی است که بدن در وضعیت راحت باشد و قدم زدن همراه با راحت بودن کل بدن باشد.

اما باید به خاطر داشته باشید که هنگام ورزش جوراب‌های نخی و کفش‌های مناسب بپوشید.

انجام ورزش، موجب افزایش تعداد گیرنده‌های انسولین در این افراد می‌شود و چنان چه کاهش وزن پیدا کنند، تعداد گیرنده‌های انسولین در سلول‌های بدن نیز افزایش می‌یابد و در نتیجه کنترل دیابت را آسان می‌کند.

ورزشکاران به ندرت به دیابت بزرگسالان یا نوع 2 (دیابت غیر وابسته به انسولین) مبتلا می‌شوند؛ چرا که ورزش و فعالیت جسمانی به عنوان عامل مهم پیشگیری کننده در دیابت مطرح و مورد قبول است.

فواید ورزش

1- افزایش قدرت ماهیچه‌ها.

2- بهبود وضعیت روانی و ایجاد اطمینان و آرامش روحی برای برخورد با مشکلات.

3- کنترل وزن و تنظیم اشتها.

4- افزایش حساسیت نسبت به انسولین، بهبود وضعیت نیاز به انسولین جهت مصرف قند خون در عضله

5- کاهش میزان چربی خون و عوارض ناشی از آن.

6- کاهش فشار خون و در نتیجه مشکلات ناشی از آن در بیماران دیابتی که انسولین مصرف نمی‌کنند.

انجام ورزش، موجب افزایش تعداد گیرنده‌های انسولین در این افراد می‌شود و چنان چه کاهش وزن پیدا کنند، تعداد گیرنده‌های انسولین در سلول‌های بدن نیز افزایش می‌یابد و در نتیجه کنترل دیابت را آسان می‌کند.

برای به کار انداختن ماهیچه‌ها نیاز به انرژی داریم. این انرژی را از طریق مصرف قند و در نهایت چربی به دست می‌آوریم. قند از جمله موادی است که در سلول‌های ماهیچه‌های بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اگر یک فرد دیابتی که با انسولین درمان می‌شود، بیش از حد معمول روزانه، به فعالیت بدنی بپردازد یا ورزش کند، ماهیچه‌های وی برای تولید انرژی مقدار زیادی قند مصرف می‌کنند.

در افراد سالم تولید انسولین در لوزالمعده هنگام ورزش به‌طور اتوماتیک کم می‌شود و در واقع میزان انسولین خون به شدت کاهش می‌یابد. بنابراین یک فرد سالم، هنگام ورزش کردن دچار کاهش قند خون نمی‌گردد.

اما در افرادی که انسولین تزریق می‌کنند، هنگام ورزش کاهش میزان انسولین به ‌طور خودکار صورت نمی‌گیرد، یعنی انسولین تزریق شده، در خون فرد وجود دارد و هنگام ورزش کردن ماهیچه‌ها برای مصرف انرژی از قند استفاده می‌کنند. پس در یک فرد دیابتی هم‌ زمان با انجام فعالیت ورزشی یا پس از آن، سطح قند خون به شدت کاهش یافته و در نتیجه علایم کاهش قند خون در وی ظاهر می‌شود که شامل: لرزش، عرق کردن، سستی زانوها، تپش قلب، رنگ پریدگی، اختلال در بینایی می‌باشد.

بهتر است مقدار غذایی را که پیش و پس از ورزش مصرف می‌کنید افزایش دهید و یا این که میزان تزریق انسولین را کاهش دهید. در مورد تغییر میزان مصرف انسولین در هنگام فعالیت بدنی با پزشک خود مشورت کنید.

توجه داشته باشید که احتمال کاهش قند خون هنگام ورزش غیرقابل پیش‌بینی است، اما موارد زیر از جمله عواملی است که در افت قند خون هنگام ورزش موثر می‌باشند:

1- شدت و مدت ورزش: در ورزش‌های خسته کننده و پرتحرک، احتمال کاهش قند خون بیشتر وجود دارد.

2- عضلاتی که در ورزش به کار گرفته می‌شود.

برای مثال ورزش فوتبال را در نظر بگیرید. اگر انسولین در پا ترزیق شده باشد، افزایش جریان خون در پا هنگام ورزش باعث می‌شود که انسولین سریع‌تر وارد جریان خون شود و در نتیجه احتمال کاهش میزان قند خون نیز بالا می‌رود. پس در صورت انجام ورزش‌هایی که از پاها بیشتر استفاده می‌شود، انسولین باید در دست‌ها تزریق شود.

3- مدت زمانی که از آخرین وعده غذایی مصرفی می‌گذرد.

اگر مدت زیادی از مصرف وعده غذایی گذشته باشد و شما شروع به فعالیت ورزشی کنید، احتمال کاهش میزان قند خون بیشتر می‌باشد.

در نتیجه بهتر است مقدار غذایی را که پیش و پس از ورزش مصرف می‌کنید افزایش دهید و یا این که میزان تزریق انسولین را کاهش دهید. در مورد تغییر میزان مصرف انسولین در هنگام فعالیت بدنی با پزشک خود مشورت کنید.

البته توجه داشته باشید فعالیت جسمانی فقط ورزش نمی‌باشد، بلکه اسباب کشی، باغبانی و هر فعالیتی که بیش از حد معمول باشد، شامل این فعالیت‌ها می‌شود.


 منبع: تبیان

گردآورنده: احمد حکیم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در پنج شنبه, 08 مهر 1395 ساعت 15:02
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما