آیا ورزش کردن بعد از غذا ضرر دارد؟

  • شنبه, 05 دی 1394 ساعت 22:33
  • منتشرشده در ورزش
  • بازدید 1610 بار

اگر فکر می‌کنید که ورزش کردن، پس از غذا برای شما خطر آفرین است، پس بهتر است از نتایج آخرین تحقیقات انجام شده در این زمینه مطلع شوید:

همیشه تصور می‌شود که ورزش کردن پس از خوردن غذا موجب دل پیچه و سکته قلبی می‌شود.

اما جالب است بدانید، اکثر افراد در اثر ورزش کردن پس از غذا دچار دل درد نمی‌شوند مگر این‌که زیاد غذا خورده باشند یا ورزش شدیدی انجام دهند.

معده یک کیسه عضلانی است. پس از خوردن غذا دریچه پائینی معده محکم بسته شده و اجازه عبور غذا را نمی‌دهد. غذای موجود در معده موجب انقباض دیواره و در نتیجه مخلوط شدن غذا با شیره‌‌های گوارشی می‌شود. تا زمانی که عضلات این دریچه، اکسیژن کافی دریافت کنند عمل خود را به درستی انجام می‌دهند اما زمانی که ورزش‌های خیلی سنگن انجام شود یا غذا زیادی خورده شده باشد، ممکن است قلب توانایی نداشته باشد که هم زمان خون کافی به عضلات اسکلتی و عضلات دریچه معده برساند و در اثر خون رسانی کمتر، عضلات اکسیژن مورد نیاز را دریافت نکرده، منقبض شوند که این مسئله در فرد ایجاد ناراحتی  می‌کند.

اگر می‌خواهید به فرم بدنی مورد نظرتان برسید ،در حالی‌که خیلی غذا نمی‌خورید و ورزش‌های خیلی سنگین انجام نمی‌دهید، می‌توانید قبل از ورزش غذا بخورید و مطمئن باشید هیچ عارضه‌ای برای شما رخ نخواهد داد.

غذا خوردن پیش از ورزش، باعث می‌شود شما سریع‌تر وزن کم کنید زیرا در این صورت کالری بیشتری سوزانده می‌شود. پس از غذا، بدن تا حدود 4 ساعت کالری بیشتری مصرف می‌کند. پس چنان‌چه بعد از غذا، ورزش کنید بدن شما نسبت به زمانی که غذا خوردن و ورزش را با فاصله انجام می‌دهید، انرژی بیشتری می‌سوزاند.


 منبع: تبیان

گردآورنده: احمد حکیم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در پنج شنبه, 08 مهر 1395 ساعت 15:09
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما