ورزش‌های مخصوص برای بهبود کمردرد بارداری

  • شنبه, 05 دی 1394 ساعت 22:38
  • منتشرشده در ورزش
  • بازدید 1562 بار

80 درصد از زنان در طی بارداری خود دچار کمردرد می‌شوند که شدت آن می‌تواند کم باشد و فرد تنها بعد از ایستادن به مدت طولانی احساس ناراحتی کند یا این‌که شدید باشد و نتواند کارهای روزانه خود را انجام دهد.

اگر چه کمردرد می‌تواند علامتی از درد زایمان باشد، ولی در کل در اثر تغییراتی که در بدن رخ می‌دهد، بوجود می‌آید.

عوامل موثر بر ایجاد کمردرد در دوران بارداری:

هورمون‌هایی که در طی بارداری در بدن تولید می‌شوند، باعث عدم استحکام مفاصل می‌شوند، در نتیجه با رشد جنین لگن خاصره هم بزرگ‌تر می‌شود.

افزایش وزن در حدود 11 تا 16 کیلوگرم در طی بارداری باعث وارد آمدن وزن زیادی دراطراف کمر و شکم می‌شود.

افزایش کشش وضعی بدن برای جبران تغییراتی که در مرکز ثقل بدن زن باردار رخ می‌دهد.

خانم باردار با احساس کمردرد تصور می‌کند فقط باید استراحت کند و هیچ‌گونه حرکت ورزشی را انجام ندهد، در حالی‌که حرکات ورزشی آرام و تحرک باعث کاهش اسپاسم عضلات، بهبود عمل ستون فقرات و کاهش درد می‌شود. همچنین مقدار انرژی بدن را افزایش می‌دهد و باعث درد کمتر، زایمان بهتر و بهبود سریع‌تر بعد از زایمان می‌شود.

اجزاء تشکیل دهنده یک برنامه ورزشی منظم برای بهبود کمردرد در طی بارداری شامل تمرینات قلبی-عروقی، تمرینات استحکام دهنده و تمرینات کششی است.

تمرینات قلبی-عروقی:

ورزشی که در مدت زمان مشخص باعث افزایش ضربان قلب شود، بعنوان تمرین قلبی-عروقی محسوب می‌شود. پیاده روی، دوچرخه سواری و شنا برای بیشتر خانم‌های باردار مناسب هستند و باید 3 تا 5 روز در هفته و هر بار به مدت 20 تا 45 دقیقه انجام شوند.

خانم‌های باردار باید توجه داشته باشند که حتماً با شدت ملایم تا متوسط ورزش کنند و هرگز با ورزش شدید خود را خسته نکنند.

به خاطر داشته باشید که هر نوع ورزشی  بهتر از ورزش نکردن است. حتی 10 دقیقه پیاده روی قبل از ناهار مفید است.

تمرینات استحکام دهنده:

تقویت عضلات شکم، کمر، لگن، باسن و ران باعث پیشگیری و کاهش درد در ناحیه کمر می‌شود. این حرکات بایستی به آرامی و به طور کنترل شده اجرا شوند. 3 تا 10 دقیقه این حرکت را نگه دارید (روی این حرکت مکث کنید) و بعد استراحت کنید و مجدداً آن را تکرار کنید. باید 10 تا 30 بار این حرکت تکرار شود.

در مرحله‌ای که به عضلات خود فشار می‌آورد (در زمان 10 الی 3 دقیقه) نفس خود را بیرون بدهید و در مرحله استراحت، هوا را به داخل ریه هایتان بکشید (نفس خود را داخل بکشید).

برای عضلات شکمی: به پشت دراز بکشید و زانوها را خم کنید و کف پاها را روی زمین بگذارید. دست هایتان را زیرپشتتان قرار دهید به طوری‌که بین زمین و پشت شما فاصله باشد. سپس کمر خود را به زمین بچسبانید و مجدداً آن را بلند کنید. باسن شما باید در حالت RELAX باشد. این حرکت ورزشی را هنگام دراز کشیدن، ایستادن یا نشستن می‌توانید انجام دهید.

برای عضلات پشت و باسن: کف دست‌ها و زانوهای خود را روی زمین بگذارید، در حالی‌که ستون فقرات شما کاملاً راست باشد. حرکت قبلی (برای عضلات شکمی) را انجام دهید، یعنی کمر خود را به آرامی خم و راست کنید. سپس دست راست و پای چپ خود را بلند کنید، طوری‌که در راستای ستون فقرات شما باشند. مدتی در این حالت بمانید. سپس به آرامی دست و پای خود را پائین بیاورید. این بار دست چپ و پای راست خود را بلند کنید و به آرامی پایین بیاورید و به همین ترتیب ادامه دهید. اگر انجام این حرکت برای شما سخت است، می‌توانید دست و پای خود را بطور جداگانه بالا ببرید، یعنی فقط دست یا پای خود را بلند کنید، نه هر دو را با هم.

برای عضلات شکم، باسن و ران: پشت به دیوار بایستید. سپس سر، شانه و کمر خود را به دیوار بچسبانید، در حالی‌‌که پاهای شما 30 تا 60 سانتی‌متر با دیوار فاصله داشته باشند.

کمر خود را به سمت دیوار فشار دهید و به حالتی که می‌خواهید بنشینید، به سمت پایین بیایید، طوری‌که زانوهای شما زاویه 90 درجه را تشکیل دهند (یعنی کاملاً ننشینید). سپس به آرامی به حالت اول خود برگردید، در حالی‌که پشت و باسن شما به دیوار چسبیده باشد.

مرینات کششی:

این گروه از حرکات ورزشی نیز مانند حرکات قبلی در درمان و پیشگیری از کمردرد دوران بارداری مهم هستند. پس هیچ وقت آن‌ها را فراموش نکنید. برای افزایش انعطاف پذیری کمر، این دسته از حرکات را هر روز بعد از انجام یک سری حرکات ورزشی و در مرحله گرم شدن بدن باید انجام دهید. باید 20 تا 30 ثانیه این حرکت را نگه دارید (نه بیشتر)، سپس استراحت کنید و مجدداً به همین ترتیب سه بار آن را تکرار کنید.

بیشترین عضلاتی که در ایجاد کمردرد مؤثر هستند، عضلات پشت بدن، سینه‌ها، پشت ران و گردن است. به همین دلیل ما هم فقط حرکات کششی مخصوص این عضلات را برای شما بیان می‌کنیم:

کشش پشت بدن: روی دست‌ها و زانوهای خود بنشینید. دست‌هایتان را به سمت جلو بکشید. در صورت لزوم بالش کوچکی زیر شکمتان بگذارید تا از آسیب احتمالی محفوظ باشید. سپس روی زانوهایتان بنشینید و دست‌ها را بلند کرده و به جلو بکشید تا در ستون فقرات خود احساس کشش کنید.

کشش عضلات پشت ران: یک صندلی مقابل خود بگذارید و یکی از پاهایتان را روی آن قرار دهید. در حالی‌که پشتتان را صاف نگه داشته‌اید، به جلو خم شوید تا کشیدگی را در عضلات پشت ران احساس کنید. اگر نمی‌توانید راحت بایستید یا زانوهایتان خم می‌شود، به جای صندلی از یک وسیله کوتاه‌تر استفاده کنید.

کشش عضلات سینه: کاملاً صاف بایستید، طوری‌که سر رو به بالا و کمر صاف باشد. دست‌هایتان را از پشت به هم قفل کنید و بدون این‌که شانه‌هایتان به سمت جلو خم شوند، بازوهایتان را به سمت عقب بکشید تا کشیدگی را در قسمت جلوی شانه‌ها و بازوها احساس کنید.

کشش عضلات گردن: در حالت نشسته یا ایستاده سر را به سمت جلو بیاورید و سپس به یک طرف (چپ یا راست) خم کنید. سپس دستی را که سر به آن سمت خم شده است، پشت سرتان ببرید و سرتان را کمی به سمت عقب فشار دهید. سپس به آرامی سرتان را به سمت دیگر برگردانید. این حرکت کمک می‌کند تا کشش لازم به عضلات گردن وارد شود.

سخن پایانی

با توجه به تغییرات بسیاری که در دوران بارداری در بدن رخ می‌دهد، کمردرد از مشکلات رایج این دوران است و نرمش بدنی روشی ساده برای بهبود کمردرد  است.

به خاطر داشته باشید که همیشه علائم کمردرد خود در دوران بارداری را با پزشک در میان بگذارید تا از بی خطر بودن این حرکات ورزشی اطمینان حاصل کنید و از راهنمایی‌ها و ممنوعیت‌های موجود مطلع شوید.

البته بعضی از خانم‌های باردار ممکن است نیاز به درمان ویژه و جدی‌تری برای بهبود کمردرد داشته باشند.

امیدوارم توانسته باشم با ارائه این تمرینات ورزشی، کمک کوچکی برای بهبود کمردرد شما مادران آینده کرده باشم.

منبع: تبیان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در پنج شنبه, 08 مهر 1395 ساعت 15:09
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما