نشانه‌های عفونت در دستگاه تناسلی زنان

  • جمعه, 13 مرداد 1396 ساعت 19:55
  • منتشرشده در بیماری‌ها
  • بازدید 1057 بار

همان‌طور که می‌دانید زنان به‌خاطر آناتومی خاصی که دارند بیشتر از مردان در معرض خطر عفونت در دستگاه تناسلی هستند. عفونت دستگاه تناسلی عموما با علائم زیر در افراد مشخص می‌شود اگر شما مبتلا به هر یک از نشانه‌های زیر باشید حتما باید به پزشک متخصص مراجعه کنید. چرا که عفونت واژینال در صورت پیشرفت و عدم درمان می‌تواند منجر به ناباروری شود.

علایم عفونت دستگاه تناسلی در زنان چیست؟

۱- سوزش

۲- خارش

۳- بد بو بودن ترشحات شما همانند بوی ماهی

۴- داشتن ترشحات سفید پنیری و یا کف آلود و زرد رنگ

۵- حس این‌که به یک‌باره حس میکنید خیس شده اید

۶- التهاب و قرمزی ناحیه تناسلی

۷- داشتن ترشحات خونی در روزهای غیر عادت ماهانه

۸- لکه بینی بعد از نزدیکی

۹- درد در هنگام نزدیکی

چه عواملی سبب بروز این تغییرات می‌شوند؟

هر عاملی که تغییر در محیط طبیعی واژن بدهد، و به عبارتی PH آن را تغییر بدهد، سبب افزایش ترشح غیر طبیعی از واژن می‌شود مانند:

- استفاده از بعضی صابون‌ها

- مصرف برخی از آنتی بیوتیک‌ها

- دیابت

- حاملگی

- عفونت‌ها

- پاک کردن مجرای تناسلی توسط اسپری‌های مخصوص ناحیه تناسلی

عفونت‌های واژینال به چند دسته تقسیم می‌شود و هر کدام چگونه درمان می‌شود؟
1- عفونت‌های خفیف و ساده

همان‌طور که گفتیم انتخاب نوع درمان به شدت و نوع عفونت وابسته است. در موارد خفیف و ساده بیماری یک برنامه تک دارویی، دو دارویی یا سه دارویی که ترکیبی است از داروهای ضد قارچ به بیمار داده می‌شود. این درمان می‌تواند به صورت قرص‌های خوراکی، کرم‌های واژینال، لوسیون، پماد یا شیاف باشد. پیگیری این درمان‌ها معمولا به علائم آزاردهنده عفونت واژینال پایان خواهند داد. در صورتی‌که با وجود این درمان‌ها علائم طی نهایتا دو ماه باقی ماند لازم است وضعیت را حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

2- عفونت‌های مزمن

همان‌طورکه گفتیم انواع خاصی از این عفونت‌ها به درمان‌های معمول ضد قارچی پاسخ نمی‌دهد و نیازمند درمان‌های جدی‌تر است. در صورتی که شما نیز یکی از تغییرات و علائم زیر را تجربه کردید، مراتب را هرچه سریع‌تر به پزشک گزارش دهید تا درمان‌های جدی‌تر را هرچه سریع‌تر برای شما در پیش بگیرد.

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما