توصیه‌هایی برای مهار سرطان بیضه

  • سه شنبه, 28 شهریور 1396 ساعت 11:14
  • منتشرشده در بهداشت مردان
  • بازدید 705 بار

اتفاقات و بیماری‌هایی که برای بیضه‌ها به‌وجود می‌آیند می‌توانند بسیار سریع و یا بسیار آرام باشند، بهتر است علائم سرطان بیضه را بشناسید.

چرا باید چک کنیم؟

اتفاقات و بیماری‌هایی که برای بیضه‌ها به‌وجود می‌آیند می‌توانند بسیار سریع و یا بسیار آرام باشند. تعداد کمی از بیماری‌های بیضه جدی هستند و اکثر آن‌ها زیاد مشکل ساز نیستند. پس بعد از مشاهده هر گونه مشکلی در بیضه‌ها، خونسردی خود را حفظ کنید و بدانید که با وسواس و یا ترس هیچ مشکلی حل نمی‌شود و حتی ممکن است مشکل بیشتر بشود.

دانستن این قضیه که بیضه‌های شما در حالت طبیعی چه حسی دارند و یا به لحاظ ظاهری چه شکلی هستند می‌تواند به شما کمک کند که اگر چنانچه تغییری به‌وجود آمد، بلافاصله متوجه بشوید و برای بررسی بیشتر به پزشک مراجعه کنید.

نشانه‌هایی در بیضه که باید مراقبشان باشید

وجود توده در یکی از بیضه‌ها.

درد و حساسیت به لمس در بیضه‌ها.

خروج ترشحات و یا چرک از آلت تناسلی.

خون در اسپرم در هنگام انزال.

جمع شدن مایعات در داخل کیسه بیضه.

احساس سنگینی و یا کشیده شدن در کشاله ران و یا کیسه بیضه.

بزرگ شدن پستان‌ها با حساسیت به لمس شدن یا بدون آن.

بزرگ شدن بیضه (به یاد داشته باشید که در حالت طبیعی یکی از بیضه‌ها از دیگری بزرگ‌تر است. پس منظور از بزرگ شدن بیضه‌ها تغییر در اندازه طبیعی آن‌هاست).

چک کردن چگونه است؟

با استفاده از نکات زیر، بیضه‌های خود را به‌صورت ماهانه چک کنید:

- چک کردن بیضه‌ها را در داخل وان آب گرم حمام و یا بعد از یک حمام و یا دوش گرم انجام بدهید. این کار باعث می‌شود که پوست کیسه بیضه نرم و شل شود. در این حالت بیضه‌ها بیشتر در دسترس بوده و لمس کردن آن‌ها در داخل کیسه راحت‌تر می‌شود.

- کیسه بیضه‌ها را چک کنید. به‌دنبال هر گونه توده بر روی پوست و یا تورمی در داخل کیسه بیضه‌ها بگردید.

- کیسه بیضه‌ها و بیضه‌های خود را در کف دستتان قرار دهید و آن‌ها را با هم مقایسه کنید. به یاد داشته باشید که تقریبا همیشه یکی از بیضه‌ها بزرگ‌تر بوده و پایین‌تر از بیضه دیگر قرار می‌گیرد. این حالت طبیعیست.

- بیضه‌های خود را به‌صورت جداگانه بررسی کنید و سپس با یکدیگر مقایسه کنید. از هر دو دست خود استفاده کنید و بیضه‌های خود را به آرامی و به کمک انگشت‌های شست و سبابه لمس کنید.

- بیضه‌های خود را برای پیدا کردن هر گونه ورم و یا توده بررسی کنید. بیضه‌ها باید کاملا صاف باشند، البته به جز در قسمتی که مجرای انتقال اسپرم وجود دارد. این مجرا در پشت بیضه‌ها و به سمت بالا قرار دارند و به طور طبیعی مانند یک بند یا لوله باریک و ناهموار هستند.

سرطان بیضه تنها در حدود 1 درصد از سرطان‌های مردان را به خود اختصاص می‌دهد، اما با این وجود شایع‌ترین سرطان در میان مردان 15 تا 44 سال محسوب می‌شود. هر ساله بیش از 2000 مورد جدید ابتلا به سرطان بیضه در انگلستان تشخیص داده می‌شوند. متاسفانه تعداد موارد ابتلا به سرطان بیضه در انگلستان، در 25 سال اخیر سه برابر شده و هنوز هم در حال افزایش است. اما به لطف روش‌های درمانی جدید میزان مرگ و میر ناشی از سرطان بیضه در 40 سال گذشته تا 80 درصد کاهش پیدا کرده است.

در حال حاضر بیش از 97 درصد از مردان مبتلا به سرطان بیضه بیش از 5 سال زنده می‌مانند و بیش از 96 درصد از آن‌ها حداقل 10 سال دیگر می‌توانند به زندگی ادامه بدهند که عملا می‌توان گفت که آن‌ها درمان پیدا کرده اند. اگر سرطان بیضه در مراحل اولیه آن کشف شود احتمال زنده ماندن افراد بسیار بیشتر می‌شود، لذا انجام آزمایش‌ها و چک آپ توسط خود فرد بسیار مهم بوده و می‌تواند به تشخیص زود هنگام سرطان بیضه کمک کند.

اگر چه سرطان بیضه نادر است، اما پیدا کردن یک توده در بیضه‌ها چندان غیر معمول نیست. به یاد داشته باشید که شرایط پزشکی بسیاری وجود دارند که ممکن است با سرطان اشتباه گرفته شوند که معمولا بیشتر آن‌ها مشکل چندان جدی محسوب نمی‌شوند. اگر بعد از انجام خود آزمایی بیضه‌ها متوجه وجود توده و یا هر چیز غیر طبیعی دیگری شدید و یا نسبت به سلامتی بیضه‌های خود احساس نگرانی می‌کنید، حتما به پزشک مراجعه کنید.


منابع: 

دکتر سلام

سیمرغ

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما