وظایف شوهر نسبت به همسر

همان‌طور که می‌دانید خانواده از مسئولیت‌های مشترک تشکیل شده و هسران نسبت به یکدیگر وظایفی دارند که در این مقاله به وظایف اساسی شوهر نسبت به همسر خود پرداخته می‌شود. این وظایف شامل:

1- محبت ابتدایی نسبت به همسر - محبت بین زن و مرد در صورتی مطلوب و کامل است که ابتدا توسط شوهر اظهار شود. در مقابل این اظهار محبت، معمولاً عکس العمل زن، یک ارتباط متقابل توأم با محبت فراوان و گسترده است. اگر شوهری انتظار داشته باشد که همسرش نسبت به او ابراز محبت و علاقه بکند، بدون آن‌که خود او در این کار پیش‌قدم شود، در ایجاد یک زندگی مطلوب و توأم با صمیمیت عاطفی موفق نخواهد بود.

2- احترام به همسر - مرد بایستی به همسر خود، به‌خصوص در حضور دیگران احترام بگذارد. این احترام باید توأم با صمیمیت و مهربانی باشد. زن نیازمند دریافت محبت و احترام از شوهر است، به‌ویژه هنگامی که در حضور دوستان و آشنایان قرار داشته باشد. این امر باعث می‌شود که زن از داشتن شوهر احساس افتخار و سربلندی کند و این احساس، شوق او را به زندگی زناشویی، و آمادگی وی را برای گذشت و بردباری در برابر محرومیت‌ها و سختی‌های احتمالی بیشتر می‌کند.

3- خوش‌رویی و خوش‌خلقی - مرد چون از قدرت جسمی و فیزیکی بیشتری نسبت به زن برخوردار است باید مراقبت کند در مواقع ناراحتی و خشم، تندی‌ها و سخت‌گیری‌های بی‌جا نداشته باشد. بر عکس، او باید در ایجاد یک فضای آرام، صمیمی و اطمینان بخش در محیط خانواده خود بکوشد. بدخلقی شوهر در خانواده باعث دل‌زدگی همسر و دیگر اعضای خانواده خواهد شد. این امر کاهش نفوذ گفته‌ها و دستورهای مرد بر روی آنان را به همراه دارد و در روند شکل‌گیری خصوصیات روانی و تربیتی که از وظایف بسیار مهم خانواده است ، ایجاد اختلال و مشکل می‌کند.

4- ایجاد آسایش و توجه به نیازهای خانواده - از وظایف مهم شوهر آن است که نسبت به وسع و توان خود برای اعضای خانواده گشایش ایجاد کند. شوهر بایستی روحیه توجه به نیازهای زن و فرزندان را در محیط خانه داشته باشد و در بین کارهای خود برای رسیدگی به امور مختلف خانه برنامه‌ریزی کند. توجه به امور خانه از قبیل تهیه مایحتاج و خواسته‌های احتمالی همسر یا فرزندان از خصوصیاتی است که هم حکایت از توجه شوهر به کانون خانواده دارد و هم در همسر اطمینانی نسبت به شوهر به‌وجود می‌آورد که حتی در مواقع تنگ‌دستی و مشکلات مالی او وظیفه خود می‌داند مراعات حال شوهر را بکند، چون از این نکته آگاه است که اگر چیزی در دسترس شوهر باشد از خانه و خانواده دریغ نخواهد کرد.

5- احساس غیرت نسبت به همسر - مرد باید همچون حصاری زن را در حمایت و مراقبت قرار دهد. این حالت، هم باید در مراقبت نسبت به عفاف و پاکدامنی زن باشد و هم در توجه به نیازهای عاطفی او. توجه مرد به عفاف همسر خویش شرط اولیه حفظ حریم خانواده و حفظ سلامت اخلاقی آن است. حالت غیرت و حمیت مرد اثر دیگری نیز در روحیه و رفتار زن دارد، به این صورت که در او احساس امنیت و اعتماد در پناه شوهر به‌وجود می‌آورد که یک احساس لذت بخش و مطلوب برای اوست و در افزایش عشق و محبت وی به شوهر مؤثر است.

6- عدالت را در همه شئون زندگی رعایت کند، به‌خصوص در آن‌جا که مرد دارای دو همسر باشد.

7- از اشتباه‌ها و لغزش‌های زن صرف نظر کند؛ و او را مورد عفو قرار دهد؛ زن را احترام و تجلیل کند؛ در کارهای خانه به وی کمک نماید و هرگز او را مورد اذیت و آزار قرار ندهد، قرآن در این‌باره می‌فرماید: «یا به نیکی و خوشی آنان را نگه‌دارید و یا به نیکی رها کنید و روا نیست که آنان را آزار دهید».(1)


1. سوره بقره‌، آیه ۲۳۱.

این مورد را ارزیابی کنید
(9 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در دوشنبه, 13 شهریور 1396 ساعت 12:55
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما